آلوم کار بهترین مجموعه تولید کننده پروفیل آلومینیوم | شمش آلومینیوم | پروفیل آلومینیوم درب و پنجره | پروفیل آلومینیوم ساختمانی

دریافت قیمت روز

لوله باسبار آلومینیوم

لوله-باسبار-آلومینیوم
فهرست مطالب

لوله های آلومینیومی به علت خواص ویژه خود در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. نوعی از این فلز که کاربرد فراوانی مخصوصا در نیروگاه ها و تولید برق دارد، همین لوله باسبار آلومینیوم می باشد. برای توضیح بهتر و بیان کاربردهای زیاد این محصول لازم است ابتدا باسبار یا شینه را تعریف کنیم. شما می توانید برای خرید آلومینیوم مورد نیاز صنعت و یا مرکز خود به سایت آلوم کار مراجعه کنید.

باسبار یا شینه چیست؟

باسبار آلومینیوم یا شینه یک هادی فلزی است که به عنوان هاب برای اتصالات الکتریکی استفاده می شوند. در واقع باس بار یا شینه یک رسانای فلزی که معمولا از جنس آلومنیوم یا مس می باشد که وظیفه انتقال انرژی به مراکز مصرف را بر عهده دارد. باسبار‌ اشکال گوناگونی دارد، نوع تخت و مسطح آن در ولتاژ های پایین استفاده می شود و بیشتر به شینه می شناسند.

باس بار آلومینیوم (BUSBAR) بیشتر به صورت شمش و لوله تولید می شوند.

انواع BUSBAR

باسبا ر‌ها اشکال گوناگونی دارند، همانطور که گفته شد نوع تخت و مسطح آن در ولتاژ های پایین بکار می‌رود و بیشتر به شینه مشهور است. نوع رشته‌ای که هادی های خوبی برای برق هستند، ترکیبی از چند رشته سیم و باسبار لوله ایی که عمده ‌ترین کاربرد آن‌ ها در نیروگاه تولید و تبدیل انرژی الکتریکی است. این دسته از باسبار‌ها را معمولاً از جنس مس یا آلومینیوم و آلیاژ های آن تولید می‌کنند.

تولید لوله باسبار آلومینیوم

بیشترین آلیاژی که برای تولید باسبار لوله ای استفاده می شود، آلیاژ ۶۱۰۱  می باشد.  با انجام عملیات حرارتی T6 روی این آلیاژ تولید باسبار آلومینیوم انجام می شود. این عملیات حرارتی هنگامی بکار برده می‌شود که استحکام مکانیکی زیاد و هدایت الکتریکی مناسب برای محصول نهایی بخواهیم. برای عملیات T6 ابتدا بر روی محصول عملیات حرارتی انحلال و سپس پیر سازی مصنوعی صورت می گیرد. آلیاژ ۶۱۰۱ از مقاومت در برابر خوردگی خوبی برخوردار است و قابلیت جوشکاری و لحیم کاری  دارد. اما قابلیت ماشین کاری این آلیاژ متوسط است.

 

تولید-لوله-باسبار-آلومینیوم

کاربرد لوله آلومینیوم باسبار

سابقه استفاده از باسبار به زمان پیدایش نیروگاه برمی گردد. در هر نیروگاه یا پست، ژنراتور، ترانسفورمر ها، سیم ‌ها و کابل‌ های با سطح ولتاژ برابر و هم فاز، بوسیله یک رسانا به نام باس بار  BUSBAR به یک دیگر متصل می شوند. در باس بار، انرژی ژنراتور یا ترانسفورمر‌ ها بهم پیوسته و به بخش‌ های بعدی انتقال می‌یابد.

کاربرد باسبار آلومینیوم در صنایع مختلف

همانطور که گفته شد به علت هدایت الکتریکی و حرارتی و دیگر ویژگی های لوله باسبار آلومینیوم کاربرد گسترده ای در صنایع و مراکز گوناگون پیدا کرده. ازجمله این کاربردها:

 

کاربرد-باسبار-آلومینیوم-در-صنایع-مختلف

 

  • نیروگاه: برای توزیع توان تولید شده به ترانسفورماتور ها استفاده می شود که سپس برق را به شبکه منتقل می کند.باسبار برای مدیریت جریان برق و اطمینان از توزیع مناسب برق ضروری هستند.
  • پست: در پست ها بسبار آلومینیوم به توزیع برق به فیدر ها کمک می کند. همچنین با اجازه دادن به بخش های معیوب بدون ایجاد اختلال در کل سیستم، نقش مهمی در مدیریت خطا ایفا می کنند.
  • مراکز داده: باسبارها برای توزیع برق به سرور ها استفاده می شود. و همچنین برای مدیریت بالای برق تاسیسات استفاده می شوند.
  • بیمارستان: در بیمارستان ها به انرژی نیاز حیاتی است و هر گونه اختلال می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد. باسبارها در توزیع مناسب و کارآمد برق را در تمام مناطق، از جمله مناطق حیاتی مانند اتاق های عمل و بخش های مراقبت های ویژه کمک می کنند.
  • مؤسسات: در موسسات هم مانند بیمارستان ها این لوله ها به توزیع مناسب برق در تمام قسمت های حیاتی و مهم کمک می کند.
  • آپارتمان: در ساختمان های مسکونی در تابلوی توزیع اصلی برق به تک تک آپارتمان ها یا بخش های ساختمان استفاده می شود. باسبار آلومینیوم به مدیریت بار قدرت و تضمین ایمنی با اجازه دادن به بخش های معیوب کمک می کنند.
  • مترو و راه‌آهن: در حمل‌ و نقل مترو و راه ‌آهن، از باسبار در پست‌های برق برای توزیع برق به ریل‌ها و قطار استفاده می‌شود. آنها برای عملکرد روان این سیستم های حمل و نقل بسیار مهم هستند.

 

مترو-و-راه‌آهن

 

طیف گسترده ای از باسبار ها وجود دارد اما باسبار آلومینیوم با هدایت عالی کاربردهای ویژه ای گرفته اند و وارد تمام بخش های صنعتی و حتی مراکز و خانه ها شده اند. لوله باسبار آلومینیوم یکی از شکل های این محصول است که در بازار موجود بوده و به قیمت مناسبی عرضه می شوند. این لوله ها یک انتخاب مناسب برای تجهیزات الکتریکی بوده و از اتلاف انرژی و همچنین تولید حرارت جلوگیری می کند.

آلوم کار یک مجموعه متخصص در زمینه تولید انواع شمش ” بیلت و پروفیل های آلومینیومی می باشد. شما می توانید با کیفیت ترین آلومینیوم را از آلوم کار تهیه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تولید هیت سینک آلومینیومی

هیت سینک یا گرما بر نوعی قطعه فلزی است که جهت کاهش گرمای حین کار قطعاتی مانند انواع ال ای دی، انواع سیستم های صوتی

تسمه-آلومینیوم-انعطاف-پذیر

تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر

یکی دیگر از قطعات پرکاربرد در صنعت تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر می باشد. تسمه آلومینیومی برای انتقال قدرت بطور گسترده استفاده می شود که از

میلگرد آلومینیوم 1050

یکی از آلومینیوم های تقریبا خالص که در صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی دارد میلگرد آلومینیوم 1050 می باشد. این قطعه کاربردی به دلیل مقاومت در

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلیاژ 2024 آلومینیوم پرکاربردترین فلز در جهان است. سبک، بادوام و کم هزینه این ها تنها برخی از مزایایی است که میلگرد آلومینیوم 2024 را