آلوم کار بهترین مجموعه تولید کننده پروفیل آلومینیوم | شمش آلومینیوم | پروفیل آلومینیوم درب و پنجره | پروفیل آلومینیوم ساختمانی

دریافت قیمت روز

اکسترود آلومینیوم

اکسترود-آلومینیوم
فهرست مطالب

آیا تا به حال در مورد اکسترود آلومینیوم چیزی شنیده‌اید؟ به طور کلی اکسترود یا اکستروژن، موجب پیشرفت چشم‌گیری در صنعت آلومینیوم و به ویژه در ساخت قطعات اتومبیل شد. تقاضا برای اکستروژن آلومینیوم در دو جنگ جهانی به منظور استفاده در ساخت هواپیما و سایز تجهیزات نظامی افزایش یافت. توسعه بسیار سریع اکستروژن آلومینیوم بعد از جنگ جهانی دوم هم ادامه پیدا کرد و خرید آلومینیوم صنعتی برای تولید قطعاتی مثل درب و پنجره افزایش یافت برای اطلاع از قیمت بروز انواع محصولات آلومینیومی به سایت پروفیل آلومینیوم ساختمانی آلوم کار سربزنید. ممکن است بپرسید که این چه فرآیندی است و چگونه انجام می‌گیرد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

۰۹۱۸۷۱۷۱۱۳۱

۰۹۱۸۷۱۷۱۹۳۱

فهرست مطالب

  • اکسترود آلومینیوم چیست؟
  • آشنایی با دستگاه اکسترود آلومینیوم
  • اکسترود آلومینیوم دارای چه مزایای است؟
  • کاربرد آلومینیوم‌های اکسترود شده

اکسترود آلومینیوم چیست؟

اکسترود آلومینیوم فرآیندی است که در آن بیلت‌های آلومینیومی، تحت فشار زیاد از درون قالب‌هایی با شکل مخصوص، رد می‌شوند تا سطح مقطعی خاصی را تولید کنند. شکل دادن به فلزاتی همچون آلومینیوم در این فرآیند، یک فرآیند مشخص است که باید توسط نیرو‌های هیدرولیکی و با فشار بالا انجام شود. آلومینیوم‌های اکستروژن با اندازه‌های معینی تولید می‌شوند و سایز آن‌ها هم ارتباط مستقیمی با حجم شمشی دارد که لازم است اکسترود شود. به همین دلیل هم قیمت ورق آلومینیوم اکسترود شده با سایر فلزات فرق دارد.

در اکستروژن آلومینیوم، یک بلوک آلومینیومی به شکل نیمه جامد و تقریبا گرم به ماتریس گرمایی فشرده خواهد شد. در این فرایند، فلز آلومینیوم توسط دیسک خنک‌کننده‌ای عبور داده شده و شکل خاصی به خودش می‌‌گیرد تا قطعاتی با ابعاد متفاوت تولید شوند. در اکسترود آلومینیوم، بلوک‌های آلومینیومی تا گرمای 500 درجه گرم می‌شوند و به شکل پلاستیک و بسیار نرم به ماتریس گرمایی فشرده خواهند شد. در مرحله بعدی، آلومینیوم توسط قالب‌ خنک کننده‌ای عبور خواهد کرد و شکل به خصوصی به خودش می گیرد.  اکستروژن آلومینیوم اغلب برای تولید کردن انواع متفاوتی از قطعات فلز استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از آن در صنایع ساختمانی، صنعت خودروسازی، تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی استفاده کرد. به خاطر خواص مکانیکی و همچنین سبکی فلز آلومینیوم، این روش، مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین راه برای ساخت قطعات فلزی است.

 

اکسترود-آلومینیوم-چیست؟

 

آشنایی با دستگاه اکسترود آلومینیوم

همانطور که گفته شد، اکسترود فرآیند تغییر شکل پلاستیکی است که درون آن بلوک‌های فلزی یا بیلت در اثر اعمال شدن نیرو از قالب‌هایی با سطح مقطعی کوچک عبور می‌کند. در دستگاه اکسترود آلومینیوم، نیروهای لازم به منظور متراکم‌سازی از طریق تماس بلوک‌های فلزی با محفظه قالب ایجاد خواهند شد. تماس این بلوک‌ها با محفظه قالب باعث به وجود آمدن تنش فشاری بسیار بالایی می‌شود که این تنش موجب کاهش یافتن احتمال بروز ترک‌های سطحی بیلت در زمان انجام فرایند خواهند شد. متناسب با نوع آلیاژ و همچنین روش مد نظر، اکسترود می‌تواند به شکل سرد و گرم باشد. در اکسترود گرم، بلوک‌های فلزی برای آسان شدن تغییر شکل پلاستیکی، پیش گرم خواهند شد.

اکسترود آلومینیوم دارای چه مزایای است؟

فرآیند اکسترود یا Aluminum extrusions، روشی مقرون به صرفه برای ایجاد طیف وسیعی از اشکال فلزی سفارشی است. فرآیند اکسترود آلومینیوم ساده است اما با این حال، طیف اشکالی که می‌توان با اکستروژن تولید کرد، بسیار پیچیده است. مزایای اکستروژن‌های آلومینیومی شامل مواردی همچون صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تولید زبانه و شیار، شکاف‌های پیچ خودکار، قابلیت ضربه‌ خوردن، پرس و تناسب کشویی باشند. از آنجایی که اشکال جدید را می‌توان در عرض چند هفته تولید کرد و تحویل داد، اکستروژن‌های آلومینیومی روشی جذاب برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه در فرآیند تولید هستند.

 یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های اکسترود آلومینیوم در صنعت حمل و نقل است.  از اکستروژن‌های آلومینیومی برای ساخت محصولاتی مانند پانل، بلوک موتور، ریل سقف، محفظه گیربکس، شاسی خودروها، کامیون‌ها و قایق‌ها استفاده می‌شود. اکستروژن‌های آلومینیومی بسیار مستحکم هستند و به جای فولاد برای تولید عناصر ساختاری وسایل نقلیه سبک استفاده می‌شوند. از طرفی استحکام به وزن آلومینیوم‌های اکسترود شده، بالا است و به سازندگان خودرو این امکان را می‌دهد تا مقاومت در برابر فرورفتگی را بهبود ببخشند.

 همچنین آلومینیوم‌های اکسترود شده، مقاومت طبیعی در برابر اثرات محیطی رطوبت، نیروهای خورنده ناشی از نمک جاده و دما در دراز مدت دارند. در نتیجه می‌توان از آن‌ها برای تشکیل اجزای متفاوت در وسایل نقلیه مانند محورهای محرک، محفظه رادیاتور، اجزای بدنه، قاب و آستر سیلندر استفاده کرد.کاربرد آلومینیوم‌های اکسترود شده

در حال حاضر از اکستروژن‌های آلومینیومی برای تولید سیستم‌های پنجره و درب استفاده می‌شود اما این تجهیزات کاربرد‌های دیگری هم در صنایع ساختمانی و تولیدی داد. سایر کاربرد‌های اکسترود آلومینیوم به شرح زیر هستند.

 

اکسترود-آلومینیوم-دارای-چه-مزایای-است؟

 

کاربردهای صنعت ساختمان

در صنعت ساخت و ساز، محصولات آلومینیومی اکسترود شده به طور گسترده‌ای برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، در ساخت سوله و تریلر اغلب از ریل‌ها و پانل‌های راهنمای آلومینیومی اکسترود شده سبک وزن استفاده می‌گردد. علاوه بر این، اکستروژن‌های آلومینیومی برای ساخت عناصر در دیگر سازه‌های متراکم‌تر استفاده می‌شود.

کاربردهای معماری

از کاربردهای مختلف معماری که در آن از اکستروژن‌های آلومینیومی استفاده می‌شود باید به ساخت نرده‌ها و نمای ساختمان‌ اشاره کنیم. همچنین در سایبان‌هایی که در آن‌ها سازه باید سبک اما همچنین سفت باشد و بارهای قابل حمل را تحمل کند، می‌توان از اکسترود آلومینیوم استفاده کرد. از آنجایی که این فلز زنگ نمی‌زند، آلومینیوم اکسترود شده ظاهر بدون پوشش جذابی دارد. حتی از این روش می‌توان برای تولید آلومینیوم‌هایی که در ساخت آسانسور و راه پله به کار می‌روند، استفاده کرد. حتی می‌توان از این آلومینیوم‌ها برای تقویت سازه در فضای داخلی ساختمان استفاده کرد. علاوه بر این، بسیاری از مناطق ساخت و ساز ساختمان، مانند لوله کشی، از طرح‌های آلومینیومی اکسترود شده استفاده می‌کنند.

کاربردهای غیر مغناطیسی

لوله‌های ساخته شده از آلومینیوم اکسترود شده به خاطر ویژگی غیر مغناطیسی برای قرار دادن سیم‌ها و همچنین کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شوند. آلومینیوم اکسترود شده برای کاربردهایی که شامل میدان مغناطیسی، دستگاه مغناطیسی حساس یا ولتاژ بالا هستند، هم بسیار مفید است.

سخن پایانی

امروزه از روش‌های مختلفی برای شکل دادن به فلز آلومینیوم استفاده می‌شود؛ یکی از این فرآیند‌ها هم اکسترود آلومینیوم است. از تکنیک اکسترود یا اکستروژن آلومینیوم برای تولید اشکال مقطعی خاصی از این فلز استفاده می‌شود. آلومینیوم‌های اکسترود شده به خاطر ویژگی و خصوصیاتی که دارند، از کاربرد‌های بسیاری در صنایع خودروسازی و معماری برخوردار هستند. از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، از شما متشکریم. برای خرید آلومینیوم‌ صنعتی و اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم می‌توانید از طریق سایت ما خریدتان را با خیال راحت انجام دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لوله-آلومینیوم-کولر

لوله آلومینیوم کولر

لوله آلومینیوم کولر یکی از انواع لوله های فلزی می باشد معمولا از روکش مس برای کولر استفاده می شود. که در تهیه آن از

تسمه-آلومینیوم-صنایع-الکترونیک

تسمه آلومینیوم صنایع الکترونیک

تسمه ها یکی از مواردی هستند که در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارند. تسمه آلومینیوم که متریال اصلی آن آلومینیوم می باشد؛ دارای کاربرد

میلگرد آلومینیوم 3003

میلگرد آلومینیوم 3003

فلز آلومینیوم یکی از فراوان ترین عناصر در پوسته ی زمین می باشد. فراوانی، و خواص منحصر به فردی از این فلز مانند استحکام، مقاومت