آلوم کار بهترین مجموعه تولید کننده پروفیل آلومینیوم | شمش آلومینیوم | پروفیل آلومینیوم درب و پنجره | پروفیل آلومینیوم ساختمانی

دریافت قیمت روز

آنادایز آلومینیوم

آنادایز آلومینیوم
فهرست مطالب

آنادایز کردن آلومینیوم

آنادایز کردن آلومینیوم یک فرآیند تکمیلی است که باعث ایجاد پوشش اکسید آلومینیوم مقاوم در برابر سایش و خوردگی بر روی سطح قطعات آلومینیومی می شود. این پوشش را می توان پس از آنودایز برای یک پوشش تزئینی رنگ کرد.

آندایزینگ آلومینیوم یک فرآیند الکترولیتی است که در الکترولیت هایی مانند اسید سولفوریک رقیق انجام می شود. جریانی از قطعه عبور می کند و باعث می شود یون های اکسیژن با بار منفی از الکترولیت به سمت اتم های آلومینیوم بار مثبت تولید شده در سطح فلز جذب شوند. آنیون‌های اکسیژن با کاتیون‌های آلومینیوم واکنش می‌دهند تا یک لایه اکسید آلومینیوم به شدت چسبنده ایجاد کنند. سه فرآیند آندایزینگ مختلف وجود دارد: نوع I (آندایز کردن با اسید کرومیک)، نوع II (آندایز کردن با اسید سولفوریک) و نوع III (آندایز کردن پوشش سخت).

پروفیل آلومینیوم یکی از بهترین و کاربردی ترین فرآورده های فلز آلومینیوم می باشد که در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد یکی از مواردی که در آن بسیار از این نوع پروفیل ها استفاده می شود صنعت و ساختمان سازی می باشد مثلا در ساختمان سازی برای نمای ساختمان، ساخت درب و پنجره و … از این نوع فلزات استفاده می شود ولی بهتر است بدانید که این نوع فلزها در مقابل برخی از عوامل جوی همچون تابش نورخورشید، باران و … حساس می باشند به همین دلیل است که از روشی به نام آنادایز آلومینیوم برای این نوع محصولات استفاده می شود با ما همراه باشید در ادامه قصد داریم آنادایز را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟

آندایز کردن آلومینیوم یک فرآیند الکترولیتی است که برای افزایش ضخامت لایه اکسیدی محکم چسبیده که به طور طبیعی بر روی هر سطح آلومینیومی در معرض هوا تشکیل می شود، استفاده می شود. لایه آنودایز دارای ساختار متخلخل و منظمی است. این تخلخل انجام فرآیندهای ثانویه بر روی قطعات آنودایز شده مانند رنگ آمیزی آنها با رنگ یا آب بندی سطوح آنها را آسان می کند. لایه اکسید آنودایز شده به عنوان یک مانع برای محافظت بهتر از آلومینیوم در برابر خوردگی و سایش در مقایسه با اکسید طبیعی آلومینیوم عمل می کند. آندایز کردن آلومینیوم یک فرآیند تکمیلی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ارزان، بادوام است و به مهارت یا تجهیزات خاصی نیاز ندارد.

هدف از آنودایز کردن آلومینیوم چیست؟

هدف از آنودایز کردن آلومینیوم افزایش مقاومت در برابر سایش و خوردگی آن است. آلومینیوم یک فلز محبوب برای تولید محصولات از ظروف پخت و پز گرفته تا قطعات خودرو است، زیرا محکم و در عین حال سبک است. با این حال، زمانی که پتانسیل خورندگی محیط افزایش می یابد مانند قرار گرفتن در معرض آب دریا و سایر شرایط شدید، آلومینیوم نیز بسیار مستعد خوردگی و سایش است. برای جلوگیری از این امر، سازندگان اغلب فلز را آنودایز می کنند که یک لایه نازک اکسیدی ایجاد می کند که از خوردگی و سایش محافظت می کند. آلومینیوم آنودایز شده نیز اغلب به دلیل خواص زیبایی شناختی آن استفاده می شود، زیرا فرآیند آنودیزاسیون می تواند رنگ های متنوعی تولید کند.

آلومینیوم آنودایز شده در کجا استفاده می شود؟

آنادایز کردن آلومینیوم در هر جایی که اجزای آلومینیومی ممکن است در معرض کاربردهای خورنده یا سایش سخت قرار گیرند، مانند قطعات خودرو، دوچرخه، و مبلمان فضای باز استفاده می شود. آلومینیوم آنودایز شده را می توان به راحتی رنگ کرد تا سطح رنگی مقاوم در برابر خراش ایجاد شود. بنابراین برای بسیاری از محصولات مصرفی استفاده می شود تا هم ظاهر آنها را بهبود بخشد و هم دوام آنها را افزایش دهد. نمونه هایی از کاربردها عبارتند از روکش های معماری، قایق های آلومینیومی، قایق ها و ظروف آشپزخانه. آنادایز کردن همچنین آلومینیوم را به یک عایق تبدیل می کند زیرا پوشش اکسیدی رسانا نیست.

آندایزینگ آلومینیوم چگونه کار می کند؟

آنادایز کردن آلومینیوم بر اساس تمایل طبیعی آلومینیوم برای تشکیل یک پوشش اکسید نازک بر روی سطح آن است. فرآیند آنودایز کردن پوشش را ضخیم تر و سازگارتر می کند و کیفیت محافظتی آن را در کاربردهایی با الزامات سخت تر برای مقاومت در برابر خوردگی و سایش بهبود می بخشد. قبل از اینکه آلومینیوم آنودایز شود، باید آن را تمیز کرد و پوشش اکسیدی که به طور طبیعی وجود دارد باید از بین برود.

برای آنودایز کردن سطح آلومینیوم تمیز، آن را در یک مخزن حاوی محلول رسانای الکتریکی غوطه ور می کنند. الکترولیت مدار بین آند آلومینیوم و یک کاتد بی اثر (ساخته شده از ماده ای مانند کربن) را تکمیل می کند که می تواند الکتریسیته را هدایت کند اما با الکترولیت واکنش نشان نمی دهد. این الکترولیت معمولاً اسید سولفوریک یا کرومیک است که بسته به نوع آنودایز آلومینیوم است و به سرعت افزودن لایه آندی کمک می کند.

فرآیند آندایزینگ شامل یک مخزن آندایزینگ، یک آند (الکترود مثبت) و یک کاتد (الکترود منفی) است. جریان مستقیم از مخزن آنودایز عبور می کند. آلومینیوم از سطح خود الکترون می دهد و یون های آلومینیومی با بار مثبت باقی می گذارد. الکترون‌هایی که از کاتد خارج می‌شوند در تولید یون‌های اکسیژن با بار منفی شرکت می‌کنند که به سطح آلومینیوم حرکت می‌کنند و با یون‌های آلومینیوم ترکیب می‌شوند و لایه نازکی از اکسید آلومینیوم را تشکیل می‌دهند. ضخامت این لایه را می توان با تنظیم چگالی جریان، زمان، دما و غلظت محلول الکترولیت کنترل کرد.

اولین لایه از اکسید تشکیل شده، به نام لایه مانع، پیوسته و بدون منافذ خواهد بود. با این حال، با ادامه تشکیل لایه اکسید، مانع از جریان جریان می شود. سپس یک سری نقاط اتصال بر روی لایه مانع تشکیل می شود که در نهایت یک سری منافذ استوانه ای را تشکیل می دهد که عمود بر لایه مانع هستند. جریان به صورت شعاعی به سمت بیرون از مرکز منافذ توزیع می شود، به این معنی که لایه اکسیدی بعدی به سمت بیرون تابش می کند تا زمانی که به لایه های اکسیدی منافذ اطراف برسد.

نتیجه گیری

آنادایز یک روش الکتروشیمیایی می باشد در حقیقت اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این روش شرح دهیم باید بگوییم که این روش فرآیندی می باشد که در آن یک لایه نازک اکسیدی بر روی آلومینیوم قرار می گیرد انجام این فرآیند علاوه بر اینکه سبب درخشندگی و زیبایی فلزها می شود بلکه سبب می شود مقاومت فلزها در مقابل عواملی همچون عوامل جوی افزایش یابد در ضمن بهتر است بدانید که پیاده سازی این روش برای فلزها سبب افزایش قیمت آن ها می شود.

 

آلوم کار یکی از بهترین مجموعه برای عرضه پروفیل آلومینیوم و انواع فرآورده های آن می باشد که این محصولات را با قیمت مناسبی عرضه می کند برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت این نوع محصولات با شماره های 931 71 71 0918 – 131 71 71 0918 تماس حاصل فرمایید.

 

پیشنهاد می کنم مقاله فرآیند تولید پروفیل آلومینیوم را مطالعه فرمایید.

 

روش های آنادایز آلومینیوم

این نوع فرآیندها که همان کشیدن لایه اکسیدی بر روی فلزات می باشد به دو روش انجام می شود که این دو روش به شرح زیر می باشد:

روش شیمیایی: براثر جذب فلز یا اکسید فلزی روی سطح که باعث ایجاد یک لایه پایدار می شود . مانند :کروماته کردن

روش آندی یا الکتروشیمیایی: در این روش ، اکسید فلز در شرایط کنترل شده تشکیل شده و کاملا متراکم می باشد و یا بر اثر عملیات بعدی متراکم وغیر قابل نفوذ خواهد شد .مانند : آنادایز پروفیل آلومینیوم.

آلومینیوم در شرایط معمولی هم اکسید می شود بطوری که در مجاورت هوا بطور معمول لایه ای از اکسید به صورت غیر متخلخل برروی سطوح قطعات آلومینیومی تشکیل می گردد که وظیفه حفاظت از سطح فلز را در محیط برعهده دارد ،اما برتری و مزیت اکسید ایجاد شده درروش آنادایزینگ نسبت به شرایط طبیعی مقاومت بیشتر آن در مقابل خوردگی می باشد. آنادایز کردن در واقع یک نوع ضخیم کردن لایه اکسیدی به ضخامت تاچندین هزار برابر ضخامت لایه اکسید طبیعی است .

زمانی که مقاومت آلومینیوم برای انجام کار مورد نظر ما کم باشد برای افزایش مقاومت آن عمل آنادایز را روی آن اعمال میکنیم. عمل آنادایزینگ به عملی اطلاق میشود که در آن یک لایه نازک اکسیدی بر روی قطعات آلومینیوم شکل میگیرد که باعث افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی میشود. در این روش ضخامت لایه اکسیدی افزایش پیدا کرده و به ۱۰ تا ۲۰ میکرون و یا بیشتر میرسد. مکانیزم کلی عمل بدین صورت است که جریان مستقیم برق از مایع الکترولیت مناسبی می گذرد که در آن آلومینیوم آند بوده و فلز مناسب دیگری کاتد می باشد. در این صورت بر سطح آلومینیوم لایه نازکی از اکسید ایجاد می گردد که ضخامت آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تولید هیت سینک آلومینیومی

هیت سینک یا گرما بر نوعی قطعه فلزی است که جهت کاهش گرمای حین کار قطعاتی مانند انواع ال ای دی، انواع سیستم های صوتی

تسمه-آلومینیوم-انعطاف-پذیر

تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر

یکی دیگر از قطعات پرکاربرد در صنعت تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر می باشد. تسمه آلومینیومی برای انتقال قدرت بطور گسترده استفاده می شود که از

میلگرد آلومینیوم 1050

یکی از آلومینیوم های تقریبا خالص که در صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی دارد میلگرد آلومینیوم 1050 می باشد. این قطعه کاربردی به دلیل مقاومت در

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلیاژ 2024 آلومینیوم پرکاربردترین فلز در جهان است. سبک، بادوام و کم هزینه این ها تنها برخی از مزایایی است که میلگرد آلومینیوم 2024 را