آلوم کار بهترین مجموعه تولید کننده پروفیل آلومینیوم | شمش آلومینیوم | پروفیل آلومینیوم درب و پنجره | پروفیل آلومینیوم ساختمانی

دریافت قیمت روز

آبکاری آلومینیوم

آبکاری آلومینیوم
فهرست مطالب

آبکاری آلومینیوم چیست

آبکاری روشی برای فلزات بر روی مواد دیگر با استفاده از برق است. معمولاً برای ایجاد سطوح تزئینی بر روی اجسام فلزی مانند جواهرات یا قطعات خودرو استفاده می شود. این فرآیند شامل غوطه ور کردن جسم در محلول الکترولیتی و اعمال ولتاژ در دو الکترود، یکی در هر انتهای جسم است. این باعث می شود یون های الکترولیت بر روی سطح جسم رسوب کنند و لایه نازکی را تشکیل دهند که رسانای الکتریکی است. سپس جسم را می توان از آن خارج کرد و با آب دیونیزه شستشو داد تا الکترولیت باقیمانده از آن خارج شود.

آبکاری در فرآیندهای تولید مدرن بسیار مهم شده است زیرا مزایای متعددی نسبت به روش های معمولی دارد. این روشی کارآمدتر و مقرون به صرفه تر از روش سنتی است زیرا امکان رسوب گذاری با کیفیت بالاتر با عیوب کمتر را فراهم می کند. 

برای افزایش مقاومت و استحکام فلزها، یکی از کارهایی که انجام می شود آبکاری می باشد در حالت کلی اگر بخواهیم تعریفی از آبکاری آلومینیوم داشته باشیم باید بگوییم که آبکاری عبارت است از پوشاندن اجسام با یک لایه نازک از فلز که با کمک یک سلول الکترولیتی انجام می شود همان طو رکه می دانید این کار جهت افزایش مقاومت فلزات در مقابل ضربه، فشار، خوردگی، سایش و … می باشد.

مرحله آبکاری آلومینیوم

1- در ابتدا باید تمیزکاری غوطه وری انجام شود.

2- مرحله بعد چربی گیری برقی می باشد درحقیقت این مرحله، مرحله حذف اکسیدهای سطح می باشد.

3- خنثی سازی که همان تمیزکاری ظریف می باشد.

4- زینکات

مرحله اول: در انجام آبکاری آلومینیوم، اولین کاری که باید انجام شود تمیزکاری می باشد روش غوطه‌وری در محلول قلیایی ضعیف موجب حذف بقایای پرداخت‌کاری و زایده‌های حین عملیات مکانیکی خواهد شد. باید توجه داشت درجه قلیایی بالا نباشد، زیرا به خوردگی شیمیایی سرب خشک منجر می‌شود و در صورتی که مواد چربی‌زدایی حاوی ماده اکتیوکننده باشد، به چربی‌گیری برقی نیازی نیست. برای جداسازی مواد چسبنده سطح قطعاتی که از قبل پرداخت مکانیکی می‌شود، روش چربی‌زدایی آلتراسونیک نتیجه بهتری دارد. باید از مواد مخصوص استفاده شود و رعایت شرایط لازم به عمل آید.

مرحله دوم: چربی‌گیری برقی مرحله بعدی است. برای حذف باقی‌مانده فیلم اکسیدهای سطح قطعه در مرحله بعدی از چربی‌زدایی برقی استفاده می‌شود. از ویژگی این نوع مواد چربی‌گیری فعال کردن (اکتیو) سطح قطعه است و با ترکیبات متفاوت که با روش کاتدیک و یا آندیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه بیشتر روش آندی به کار گرفته می‌شود. آن هم به دلیل ترکیبات مواد چربی‌زدایی که اثر خوردگی فلز پایه را ندارد.

مرحله سوم: خنثی‌سازی مرحله سوم است. بقایای مواد قلیایی که در عملیات قبل در سطوح قطعه به‌جا مانده در محلول‌های خنثی‌سازی حذف و سطح قطعه را فعال می‌نماید، با استفاده از اسیدهای معینی مثل اسید سولفوریک و کلریدریک است که به دلیل خوردگی شدید فلز حتی در زمان کوتاه کاربرد ندارد. از این رو، از اسیدهای خشک نظیر ترکیبات اسید فلورئیدریکی که اثر اکتیوکنندگی هم دارد استفاده می‌شود.

مرحله چهارم: بعد از یک سری مراحل پاکسازی، از زینکات و استانات استفاده می شود که ممکن است به بیشتر از یک مرحله استفاده ازاین ترکیبات نیاز داشته باشد، سطح آلیاژهای آلومینیوم را در پایان با یک فیلم بسیار نازک از فلز روی یا قلع به طور پراکنده روی سطح فلز می پوشانند.

 

برای خرید پروفیل آلومینیوم با شماره های 931 71 71 0918 –131 71 71 0918 تماس حاصل فرمایید.

برای سفارش ، خرید و قیمت آلومینیوم آبکاری شده با کارشناسان شرکت آلومکار تماس بگیرید: 0918717193109187171131

پیشنهاد مقاله: ضایعات پروفیل آلومینیوم

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تولید هیت سینک آلومینیومی

هیت سینک یا گرما بر نوعی قطعه فلزی است که جهت کاهش گرمای حین کار قطعاتی مانند انواع ال ای دی، انواع سیستم های صوتی

تسمه-آلومینیوم-انعطاف-پذیر

تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر

یکی دیگر از قطعات پرکاربرد در صنعت تسمه آلومینیوم انعطاف پذیر می باشد. تسمه آلومینیومی برای انتقال قدرت بطور گسترده استفاده می شود که از

میلگرد آلومینیوم 1050

یکی از آلومینیوم های تقریبا خالص که در صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی دارد میلگرد آلومینیوم 1050 می باشد. این قطعه کاربردی به دلیل مقاومت در

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلومینیوم 2024

میلگرد آلیاژ 2024 آلومینیوم پرکاربردترین فلز در جهان است. سبک، بادوام و کم هزینه این ها تنها برخی از مزایایی است که میلگرد آلومینیوم 2024 را